Sextortion geçtiğimiz senelerde ortaya çıkan ve tekrardan populer olan web kamerası şantajı olan bir saldırı türüdür.

Bir çok kişi özellikle genç kişiler flört sitelerini kullanarak webcam kullanarak görüntülü görüşme sağlıyorlar , fakat karşınızdaki kişi size kendini tanıtan kişi olmayabilir.. Olay burda başlıyor.

Saldırgan sahte kimlik kullanarak başladığı oyununa karşısındakini cinsel eylemlere de ikna ederse film tamamen kopmuş oluyor.

Kendinizi mağdur olmaktan alıkoymanın en iyi yolu, özellikle kiminle samimi bir şey paylaşmayı düşünürseniz, çevrimiçi olarak kiminle arkadaş olacağınız konusunda çok dikkatli olmanızdır.

Geçtiğimiz hafta bir kullanıcıya gönderdikleri elektronik postada bitcoin olarak fidye talep ettikleri ortaya çıkmış  , “Gönderdikleri elektronik postada, sanal para bitcoin olarak fidyeyi ödemezse ellerinde bazı cinsel sitelere eriştiğine dair görüntüler olduğunu ve bilgisayar kamerasıyla erişim sağlayarak, uygunsuz görüntülerini çektiklerini yazmışlar. Her iki görüntüyü birleştirip kısacası onu rezil etmekle tehdit etmişler. O arkadaşım kendinden emin olmasına rağmen elektronik postada yer alan kendisine ait olduğu için bilinmemesi gereken erişim şifresi, postanın konu kısmında ve içeriğinde açıkça yazdığı için endişelenmiş.” diye konuştu madur kullanıcı.

Örgütlü suç gruplarının çoğunlukla denizaşırı ülkelerde yaşayan dolandırıcılar. Onlar için para kazanmak için düşük riskli bir yoldur ve çevrimiçi olarak birçok kurbanı kolayca bulabilirler. Mağdurlar genellikle bu suçları polise bildirmekten endişe ediyorlar çünkü utanıyorlar.

Cinselliğin kurbanı olursanız ne yapmalısınız?

Birisi size para ödemediğiniz sürece açık imgelerinizi paylaşmakla tehdit ederse:

  1. Panik yapmayın. Yerel polis ve internet servis sağlayıcınıza başvurun. Polis, davanızı ciddiye alacak, onunla güvenle ilgilenecek ve bu durumda olduğunuz için sizi yargılamayacaktır.
  2.  Suçlular ile daha fazla iletişim kurma . Tüm iletişiminizin ekran görüntülerini çekin. Facebook hesabınızı askıya alın (ancak silmeyin) ve herhangi bir videonun engellenmesi ve videonun yeniden görüntülenmesi durumunda bir uyarı oluşturmak için sorunu Skype, YouTube vb. Olarak bildirmek için çevrimiçi raporlama işlemini kullanın. Facebook hesabının kapatılması yerine geçici olarak devre dışı bırakılması, verilerin korunacağı anlamına gelir ve polisin kanıt toplamasına yardımcı olur. Hesap, herhangi bir zamanda yeniden etkinleştirilebilir, böylece çevrimiçi anılarınız sonsuza kadar kaybolmaz. Ayrıca, suçluların bunlardan biriyle sizinle iletişime geçmeye çalışması durumunda, bağlı olabileceğiniz tüm hesapları göz önünde bulundurun.
  3. Ödenen birçok kurban, daha fazla para için daha fazla talep almaya devam etti. Bazı durumlarda, talepler yerine getirildiği zaman bile, suçlular açık videoları yayınlamaya devam edecektir. Zaten ödediyseniz, paranın toplanıp toplanmadığını kontrol edin. Varsa ve yapabiliyorsanız, nereden toplandığını not edin. Eğer yapmadıysa, ödemeyi iptal edebilirsiniz – ve bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur.
  4. Kanıtı koru. Örneğin suçluların sağladığı tüm ayrıntıları not edin; Skype adı (özellikle Skype Kimliği), Facebook URL’si; Western Union veya MoneyGram Para Transferi Kontrol Numarası (MTCN); gönderilen tüm fotoğraflar / videolar, Skype’ın Skype adının Skype kimliğinden farklı olduğunu ve polisin ihtiyaç duyacağı kimlik bilgilerinin olduğunu unutmayın. Bunu elde etmek için, profillerine sağ tıklayın, ‘Profili Görüntüle’yi seçin ve ardından siyahın üstünde siyah yerine gösterilen adı arayın. ‘Skype’ kelimesinin yanında olacak ve içinde boşluk kalmayacak. HERHANGİ BİR YAZIŞMAYI SİLMEYİN.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir