CEH Sertifikasını daha bugün almış biri olarak , bilgiler tazeyken sizleri bilgilendirmek istedim . CEH sertifikası nedir ? CEH Sertifikası Certified Ethical Hacker (CEH), bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli güvenlik uzmanıdır.

CEH yetkinliğinin amacı:

  • Etik hacking bağlamında asgari düzeyde siber güvenlik uzmanlarının eğitilmesi, yetiştirilmesi ve akredite edilmesi.
  • Kamuyu, tüm platformları; yetiştirilen ve sertifikasyon süreçleri tamamlanan bireyler hakkında asgari yeterliliklerinin karşılandığına dair aydınlatılması.
  • Etik Hacking i güçlendirmek, benzersiz kılmak ve kendi kendini geliştiren ve düzenleyen bir meslek olarak güçlendirmek.

Gelelim Sınav ve Sertifika konularına ,

EC-Council CEH v10 versiyonunda yeniliklere gitmiş ve 3 farklı seçenek ile karşımıza çıkıyor .

ilk sırada OSCP versiyonu gibi lab ortamı ile sınava girilen CEH Practical olarak karşımıza çıkıyor. Bu sınav türü ilk olarak v10 da gelmiş. İkinci seçenek Bildiğimiz 312-50 kodlu sınav merkezinden online olarak bilgisayar üzerinde çoktan seçmeli 125 sorudan oluşmakta , diğer bir seçenek ise aynı kodlu sınav , tüm seçenekleri aynı tek farkı sınav merkezinden değil de istediğiniz lokasyonda kendi bilgisayarınızdan girebildiğiniz sınav türü. Bence en mantıklısı çünkü fiyat bakımından en uygun olanı 🙂

Bu sertifikayı almak istiyorsanız ilk olarak https://store.eccouncil.org site üzerinden eğitim ve sertifikasyonu almanız gerekmektedir. 20 Bölümden oluşan eğitim videoları , slaytlar ve lab ortamı size sunuluyor ve eğitim sonrası sertifika sınavı için sınav kodu size iletiliyor.

Videoları izlemenizi öneririm oldukça faydalı bilgiler mevcut ve soruların tamamı videolar üzerinden geliyor. Videolar’da Slaytların üzerinden geçiyor aslında ama ara ara özel bilgiler gelmiyor değil . Eğitimleri tamamladığınızda EC-Council eğitim katılım belgesi alabiliyorsunuz.

Sınava çalışırken bilgi soruları için kısa notlar çıkartıp , sayfanın en altında paylaştığım linkler üzerinden çıkmış dump sorularına bakıp sınavı geçebilirsiniz .

Eğitim ortamına 1 yıl erişim süreniz bulunuyor . Eğitimi tamamladıktan sonra sertifikasyon sınavına girebilirsiniz. Sertifikasyon sınavına girebilmeniz için öncelikle sınav gününü belirleyip yerinizi ayırtmanız gerekmekte. Sınav rezervasyonunu https://proctor1.examspecialists.com/Login.aspx site üzerinden tamamlıyorsunuz ve geri sayım başlasın. Sınav saati geldiğinde , sınava gireceğiniz odada kimse olmaması , herhangi bir elektronik cihaz , herhangi bir not bulunmaması gerekmekte ve sınav kodunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmekte , sınav süresinden önce bilgisayarınızı özelliklerini kontrol etmeyi unutmayın ( mikrofon , kamera , flash vb ) sınav süreniz geldiğinde aynı site üzerinden start exam tuşu ile sınav başlangıcı için gözetmen personel bağlanıyor ve bilgisayarınız üzerinde erişim izni alıyor , erişimleri aldıktan sonra kamera ya kimlik kartınızı göstermenizi ve oturduğunuz masa yı , koltuğu ve odayı göstermenizi istiyor ve sonrasında https://www.eccexam.com/member/UserHome.aspx# sitesi üzerinden sırasıyla login olup , take exam seçeneğine tıklayıp sınav kodunuzu girip ve gözetmenin bilgilerini girmesini isteyip işlemleri tamamladığınızda ve kendinizi hazır hissettiğinizde sınava başlıyorsunuz. Sınav esnasında hiç bir siteye giriş , translate gibi araçlara izin verilmiyor , zaten gözetmen sizi sessiz bir şekilde izliyor herhangi bir müdahale yapmıyor, Olası bir tehdit içeren durumda direkt olarak sınavınız iptal olabilir . Sınav 4 saat sürüyor ve 125 soru ( ben 1 saat te bitirdim 🙂 ) , bilmediğiniz soruları rastgele işaretleyip sonradan bakmanız için farklı renkle size karşı sunuyor ve sonrasında tekrar dönebiliyorsunuz. Sınavı bitirdiğiniz de sonlandırıp , geçip geçmediğinizi ve transkriptinizi görebilirsiniz. Sertifikanız 4-5 gün içerisinde pdf olarak size iletilecektir. Eğer basılı isterseniz iletişime geçip 75 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Sınav soruları ile ilgili veya çalışma yöntemi ile ilgili soruları özelden sorabilirsiniz. Şimdiden sınava girecek olan herkese başarılar dilerim.: )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir