Geçtiğimiz günlerde paylaşımım sonrası oldukça fazla dönüş aldım ve oturup konuyu açıklığa kavuşturmak istedim 🙂 Photoshop yapılmış , yeni bir görsel eklenmiş , fake fotoğraflar kullanılmış biz bunları nasıl analiz edeceğiz ?

Özellikle savaş dönemlerinde , salgın dönemlerinde sosyal mecralarda dolaşan sahte , gerçeği yansıtmayan fotoğraflar olduğunu görüyoruz. Twitter üzerinde bazı hesaplar bunları çok güzel ifşa ediyor . Peki nasıl yapılıyorlar ? Ünlüler , fenomenler kendi fotoğrafları üzerinde oynama yapıp , arka planlarını değiştiriyorlar ( bu konu bazı ünlü fenomenlerde ortaya çıkmıştı : )) ve bunlar nasıl anlaşılıyor ? genel olarak bu konuları ele alarak nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım . Yüzde yüz kesin olmayan ama değişiklik yapılmış fotoğrafları ortaya çıkartalım .

Gelelim nasıl yapıldığına ;

Google üzerinde photo forensics olarak arattığınızda bir çok uygulama görebilirsiniz. Benim favorim Error Level Analysis (ELA). ELA kısaca JPEG dosyasının belli bir görüntü kalitesi seviyesinde kaydedilmesi ile ortaya çıkan hataların, kaydedilmeden önceki hali ile kıyaslamasını gerçekleştirmek için kullanılan bir algoritmadır. Herhangi bir JPEG dosyasını tekrar ve tekrar kaydettiğiniz taktirde resmin kalitesinin düştüğünü, 20 defa kaydettikten sonra ise resmin kalitesinin en düşük kalite seviyesine geldiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu denenmiş ve denemeler sonrasında bu kanıya varılmıştır. JPEG, her kayıtta (save) görüntü kalitesini bir miktar kaybeden bir görüntü, dosya biçimidir dolayısıyla ELA’ya imkan tanımaktadır.

Bazı Örnek Siteler :

http://fotoforensics.com/

https://www.imageforensic.org/

https://29a.ch/photo-forensics/#forensic-magnifier

ELA analizini yapabileceğimiz çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere araçlar vardır. Çevrimdışı yani program aracılığı ile yapılışına değinmeyeceğim.Genel olarak herkesin yapabileceği biraz beceri isteyen çevrimiçi yani bir web sitesi aracılığıyla olan konu ile başlayalım. Fotoğrafta değişiklik yapılmış yerler kayıt sonrası daha yüksek hata seviyesine sahip olduğu için ELA sayesinde görsel olarak manipüle edilen yerlerin tespit edilmesi mümkün olabilmektedir.

Örnek olarak çekmiş olduğum fotoğrafın orjinal halini ve fotoğraf düzenleyici yazılımları ile manipüle edilmiş halini ELA tekniği ile kısaca analiz edelim.

Aşağıda fotoğrafımın normal hali ve hemen altında şortumun cep bölümlerini kırmızıya boyanmış hali bulunmaktadır.

Bu iki fotoğrafı analiz ettiğimde ilk fotoğrafımın analiz çıktı ;

Cepleri boyalı olan fotoğrafın analiz sonucu

Gördüğünüz gibi ceplerimi açık renk ile belli etti ve bu alanlarda değişiklik olduğunu vurguladı.

Bu değişiklikler dışında bildiğiniz üzere , apple, samsung gibi akıllı cihazlarda fotoğrafların içerisinde fotoğrafın çekildiğiyerin konum bilgisi ve zaman bilgisi de tutulmaktadır. Ayrıca geçmiş dönemlerde makale olarak yayınladığım resim içerisine veri gizleme konuları da bulunuyor.Yani resim içerisine yazı,şifre vb gizleme işlemi de yapılabiliyor.

Bu programlarla , bu konularında tespiti yapılabilmekte. Ama sadece orjinal fotoğraflarda 🙂

Şimdi herkes instagrama ve bu siteye giriş yaptığını görür gibiyim 🙂 Herkese güzel analizler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir